Aby ułatwić Wam przygotowania do Świąt Wielkanocnych, dziś dla Was krótki ilustrowany poradnik: “Jak pomalować pisanki?”. Zadanie jest proste, choć wymaga ingrediencji. Będą Wam potrzebne: jajka kurze; ręczniki papierowe; porządny klej, najlepiej taki do scrapbookingu (nie zostawia śladów); lakier podkładowy w sprayu (taki do malowania figurek); farbki akrylowe i pędzelki; świeczka, a właściwie wosk; małe patyczki, suchy mech lub sianko; nożyczki; pojemnik na wodę. A dalej:

1. z obu stron surowych, umytych jajek kurzych robimy dziurkę i siłą naszych płuc wydmuchujemy zawartość jajka do miseczki. Jeśli po drodze łupinka nam lekko pęknie, nie przejmujemy się specjalnie:

2. wydmuszki parzymy przez chwilę w gotującej się wodzie:

3. wydmuszki suszymy, w międzyczasie przygotowując pozostałe ingrediencje (np. warto rozpuścić świeczkę t-light i na folii aluminiowej zrobić woskiem kilka “kropel”. Kiedy wyschną, będziemy je naklejać na pisankę… ale to później):

4. aby dodać pisance fakturę, za pomocą kleju mocujemy do jajka pognieciony papier do rąk. Formujemy go w zależności od kształtu, który chcemy osiągnąć. U mnie wyglądało to tak:

5. obklejamy jajeczko czym mamy pod ręką. Ja wykorzystałam wcześniej przygotowane “krople” z wosku oraz uschnięty mech. Czasami wosk nie będzie chciał przyjmować farby, więc wcześniej można go “maznąć” lakierem do paznokci. Po całej operacji pisanka nie wygląda zachęcająco, ale spokojnie… to się wkrótce zmieni:

6. gdy wydmuszki mają już odpowiedni kształt, zabieramy je na balkon lub do ogródka, gdzie bez skrępowania spreyujemy je podkładem do malowania figurek:

7. wygląda lepiej, co nie? Pozwólmy im więc spokojnie wyschnąć, zanim zabierzemy się do malowania figurek farbkami akrylowymi. Najpierw malujemy dół, czekamy aż wyschnie:

8. potem zabieramy się za górę, czyli malujemy co podpowiada nam wyobraźnia. Mi podpowiedziała co następuje:

9. na koniec, gdy farba całkowicie wyschnie, wystarczy tylko spryskać wydmuszkę bezbarwnym lakierem, który zabezpieczy pisankę przed uszkodzeniami. Gdy wyschnie, umieszczamy pisanki w koszyczku, na talerzyku czy gdziekolwiek indziej i stawiamy na wielkanocnym stole. To wszystko! Wesołych Świąt!